Lipiec 2016

Małoletni wspólnik w spółce z.o.o.

Anna Mochniej        28 lipca 2016        Komentarze (1)

Zdarza się, że  udział w spółce z.o.o. przypada w spadku np. czternastolatkowi. I tutaj powstaje pytanie: czy małoletni, który ukończył 13 lat może być udziałowcem spółki z o.o., jeśli udział nabył w drodze spadkobrania? Jeśli np. spadkobierca wspólnika jest w wieku 13-17 lat, to posiada ograniczoną zdolność do czynności prawnych. O ile zatem umowa spółki z o.o. […]

Jeśli chodzi o ochronę danych osobowych to ostatnio pisałam o wyniku rekrutacji do szkoły . Dziś chcę poruszyć inny temat. Otóż nierzadko występują sytuacje gdy np. rodzice muszą dłużej popracować, chcą mieć jednak pewność, że dziecko po szkole jest pod dobrą opieką. Zazwyczaj wtedy część rodziców decyduje się na zapisanie dziecka do świetlicy szkolnej. W tym […]

Zarządzanie spadkiem za małoletniego

Anna Mochniej        18 lipca 2016        Komentarze (0)

Dziadkowie to największy skarb jaki można sobie wymarzyć. Zwłaszcza dla pracujących rodziców, pomoc dziadków w opiece nad dziećmi jest wręcz nie do przecenienia. Zdarza się, że dziadkowie chcą aby np. ich mieszkanie po ich śmierci należało do wnuka czy wnuczki. O czym w takim przypadku powinni wiedzieć rodzice? Małoletni może dziedziczyć zarówno na podstawie dziedziczenia […]

Czy dziecko może być świadkiem w sprawie rozwodowej rodziców

Anna Mochniej        13 lipca 2016        Komentarze (0)

Kłótnie, napięta atmosfera, w końcu zapada trudna dla wszystkich decyzja o rozwodzie. Często jest tak, że świadkami zdarzeń w rozpadającym się małżeństwie są właśnie dzieci. Osobiście uważam, że rodzice nie powinni angażować dzieci w sprawy sądowe toczące się między nimi. Zwłaszcza, że możliwość powoływania dzieci na świadków w sprawie rozwodowej rodziców jest mocno ograniczona. W sprawie […]

Mały model

Anna Mochniej        06 lipca 2016        Komentarze (0)

Moja koleżanka prowadzi agencję reklamową. Od pewnego czasu myśli o rozszerzeniu swojej działalności i o zatrudnieniu również dzieci. Poprosiła mnie o wskazówkę – czy na podstawie obowiązujących przepisów będzie mogła zaangażować do pracy w swojej agencji dzieci? Jeśli tak to jakich formalności będzie musiała dopełnić? Kodeks Pracy w art. 3045 § 1  zezwala, aby dziecko […]