Jak odrzucić spadek za dziecko

Anna Mochniej        28 czerwca 2016        Komentarze (0)

Drogi Rodzicu, w wielu przypadkach pozostawiony po zmarłym spadek składa się wyłącznie z samych długów. Czy zastanawiałeś się kiedyś jak będzie wyglądała sytuacja Twojego dziecka, gdy Ty odziedziczysz spadek obciążony długami, który następnie odrzucisz?

Otóż w takiej sytuacji na Twoje miejsce automatycznie wchodzą właśnie Twoje dzieci. Jeśli są pełnoletnie – powinny samodzielnie odrzucić spadek. Mają na to pół roku od dnia, w którym dowiedziały się, że Ty odrzuciłeś spadek.

W praktyce najlepiej aby zrobiły to w ciągu sześciu miesięcy od dnia sporządzenia aktu notarialnego, którym odrzuciłeś spadek. Co w sytuacji gdy Twoje dziecko nie ukończyło 18 lat? Wówczas będziesz musiał odrzucić spadek w jego imieniu. Potrzebna jest jednak do tego zgoda sądu rodzinnego.

Ale dokładnie którego sądu? Właściwy będzie sąd rejonowy miejsca zamieszkania dziecka – wydział rodzinny. Powinieneś złożyć wniosek o udzielenie zezwolenia na dokonanie czynności przekraczającej zwykły zarząd majątkiem dziecka (podlega on opłacie stałej w wysokości 40,00 zł). Zezwolenia na dokonanie przez rodziców takiej czynności sąd opiekuńczy udziela na wniosek jednego z rodziców po wysłuchaniu drugiego.

Co w tym postępowaniu sąd będzie badał? To czy odrzucenie spadku za dziecko będzie dla niego korzystne. Trzeba wykazać to wszelkimi możliwymi dowodami – najlepiej dokumentami, że spadek jest zadłużony i że Ty sam już go odrzuciłeś z tego powodu. Działanie rodziców powinno więc być podyktowane dbałością o interes majątkowy dziecka.

Jeśli sądy wyda zgodę w terminie krótszym niż 6 miesięcy od odrzucenia przez Ciebie spadku to udaj się do notariusza z postanowieniem sądu i odrzuć spadek za dziecko. Może się zdarzyć, że termin sześciomiesięczny do złożenia oświadczenia za dziecko się zbliża, a sprawa nadal znajduje się w sądzie. Co zrobić w takiej sytuacji?

Możesz złożyć w sądzie rejonowym właściwym dla ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy wniosek o stwierdzenie nabycia po nim spadku. We wniosku napisz, że w trakcie rozprawy, po uzyskaniu zgody sądu rodzinnego (koniecznie podaj sygnaturę toczącej się sprawy), w imieniu małoletniego dziecka odrzucisz spadek. W takim wypadku odrzucenie będzie miało miejsce przed sądem i nie będziesz już musiał robić tego przed notariuszem. W kolejnym artykule z zakresu prawa spadkowego napiszę o zarządzaniu spadkiem za małoletniego.

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: