Przemoc wobec najmłodszych – problem, którego wiele osób nie widzi (albo udaje, że nie widzi). Na szczęście zmieniają się przepisy kodeksu karnego. A ja apeluję: reagujmy!!!

Anna Mochniej        14 kwietnia 2017        Komentarze (1)

Przemoc wobec dzieci – problem, którego wiele osób nie widzi (albo udaje, że nie widzi) tłumacząc sobie, że to nie moja sprawa, ja się nie wtrącam, co ja mogę itp.  A potem publiczne zdziwienie. Ale jak to? Ja nic nie widziałem, nic nie słyszałem.

Wymiar sprawiedliwości będzie na szczęście bardziej surowy zarówno dla osób, które wyrządzają krzywdę najmłodszym i dla tych, które nie informują o przemocy domowej. Zaostrzają się kary za przestępstwa popełnione na szkodę dzieci lub osób nieporadnych. W kodeksie karnym znajdzie się też nowa dyrektywa dla sądu odnośnie orzekania sankcji za czyn zabroniony.  A ja ze swojej strony apeluję do Was wszystkich: reagujmy!

Na czym będą polegały zmiany? W myśl nowego art. 53 § 2 k.k., okolicznością uwzględnianą przez sąd podczas orzekania kary ma być także fakt popełnienia przestępstwa na szkodę osoby nieporadnej ze względu na wiek i stan zdrowia.   Dodatkowo za nieinformowanie o przemocy domowej będzie groziła kara do 3 lat pozbawienia wolności. Ponadto surowsze będą sankcje za:

– spowodowanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu (kara pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 3). Przestępstwo z art. 156 § 1 staje się tym samym zbrodnią;

– spowodowanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu ze skutkiem w postaci śmierci człowieka (kara pozbawienia wolności od lat 5, kara 25 lat pozbawienia wolności albo dożywocie). Przestępstwo z art. 156 § 2 także staje się tym samym zbrodnią;

– porzucenie małoletniego do lat 15 lub osoby nieporadnej, art. 210 § 1 k.k. (kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5);

– porzucenie małoletniego do lat 15 lub osoby nieporadnej ze skutkiem w postaci śmierci osoby porzuconej, art. 210 § 2 k.k. (kara pozbawienia wolności od 2 do 12 lat);

– uprowadzenie lub zatrzymanie osoby małoletniej poniżej lat 15 lub nieporadnej, art. 211 k.k. (kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5).

Nowelizacją dodano również art. 189 § 2a k.k., którym wprowadzono przestępstwo bezprawnego pozbawienia wolności na szkodę osoby nieporadnej ze względu na wiek lub jej stan psychiczny lub fizyczny. Występek będzie zagrożony karą pozbawienia wolności od 2 do 12 lat. Zmiany wchodzą w życie 13 lipca br.

{ 1 komentarz… przeczytaj go poniżej albo dodaj swój }

Zosia Maj 6, 2017 o 19:45

Fajny wpis. Będę tu częściej zaglądał.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: