Bazylika matki boskiej królowej pokoju w jamusukro

Gdyby zadał Wam ktoś pytanie gdzie Waszym zdaniem znajduje się największy kościół katolicki, to co byście odpowiedzieli? Pewnie, że
w Watykanie. Przyznam się, że i ja o tym pomyślałam. Prawda jest jednak inna, gdyż największy kościół katolicki to nie Bazylika Św. Piotra ale Bazylika Matki Boskiej Królowej Pokoju w Jamusukro, która czasami nazywana jest również “Bazyliką sawanny”

Kościół budowany był w latach 1985 -1990. 10 września 1990 roku nastąpiło poświęcenie bazyliki przez papieża Jana Pawła II. Bazylika jest bardzo duża. Może pomieścić prawie osiemnaście tysięcy osób. Jest wysoka na 158 metrów i zajmuje 30 tys metrów kwadratowych powierzchni.  W środku umieszczono 48 kolumn doryckich oraz 12 kolumn jońskich. Cała zbudowana jest z marmuru.

Bazylika Matki Boskiej Królowej Pokoju w Jamusukro może pochwalić się pięknymi witrażami. Są one umieszczone w 24 oknach kościoła i przedstawiają nauki wzięte prosto z Biblii. Witraże, a dokładniej promienie słoneczne, które wpadają do wnętrza kościoła dają odwiedzającemu wrażenie, że jest bardzo blisko Boga.

Ołtarz znajduje się w samym centrum bazyliki.Nad nim jest witrażowa kopuła, której środkiem jest wizerunek gołębia czyli Ducha Świętego. Kolory, które dominują w kopule to niebieski i żółty. Matka Boska jest umieszczona tuż nad głównym wejściem. Swoimi rozłożonymi rękoma zaprasza wszystkich do środka. Piękno tego witrażu poraża z każdym promieniem słonecznym, który na niego pada.

Trzeba wspomnień, że bazylika od 1991 roku w bazylice działają polscy pallotyni.

11 lutego 1995 roku bazylika była miejscem oficjalnych obchodów III Światowego Dnia Chorych a w lipcu 1997 roku   na życzenie papieża Jana Pawła II obyło się tam II Międzynarodowe Spotkanie Kapłanów.

Mimo, że jest bardzo okazała i może pomieścić dużą liczbę wiernych,  według lokalnych dziennikarzy, to we mszach tam organizowanych uczestniczy niewielka grupa ludzi, z czego większość to siostry zakonne. Bazylika jest również miejscem docelowym wielu pielgrzymek oraz wycieczek turystycznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *